נישואין בין אטומים וקשרים משונים אחרים

ניכר, ע"פ אדם הפרא של רוסו, למשל, להבין שחומר נוצר מתודעה, ואילו לא להיפך. ללא הגשמת התודעה, אנשים לא יכולים ליצור ציוויליזציה, משום שהם אינם מתעלים מעבר לדפוסי הפעולה של חיות ולטבען. מה ערכו, איפוא, של הידע הנרכש מתוך ההתרועעות עם הציוויליזציה, כל עוד הוא מופנה בניגוד לעקרון עליה היא מושתתת – יצירה בתוך החומר, מן התודעה… אותם עקרונות העושים אותנו לחיים בחברה אנושית, חברה עם חזון של בני-אדם, הם עקרונות המאפשרים לנו להיות מודעים לעצמנו, לשאול מי אנחנו, מה אנחנו, וכפי שציין זאת פאסקל, "האדם הוא קנה סוף, אמנם קנה סוף חושב הוא…". משמע, אנו מסוגלים להפליג במחשבתנו, לאן שנרצה, אלא שחופש זה מותנה בכך שנפעל כבני-אדם. הבחירה בידינו, ולא ניתן להתחמק ממנה ברגע בה היא ניתנת.

אם אשתמש בחופש הבחירה שלי, לא על מנת לתרום למטרה של התרבות האנושית, להראות את מקור החיים ומי אנחנו, בתפיסה הישירה, ובמקום זאת להתווכח בטיעונים פילוסופיים עקרים, היוצאים נגד הכיוון ממנו התרבות הגיעה, האם בכלל אגשים את מטרתי בגוף אדם? מה לגבי צרכי הגופניים מהם אינני מתעלם? מהו אם כן, היתרון של חיים בגוף אדם? מה שבעלי דעות רבים מכנים, "מותר האדם מן הבהמה"?

האמנם, העוסקים במבנה האטומי של העולם, מנתחים מציאות נתונה וקיימת, או שמא, מקורה של מציאות זאת, כפי שמראות תורות קוונטיות ואחרות, כמו למשל תורת היחסות, בתודעה? ואילו, ללא התשוקה והכמיהה לחיי משפחה משותפים, היוצרים יחד ע"פ תורות המזרח את מעגל הסמסארה (לידה ומוות), לא היינו מתקבצים לכדי הסידור המיישב, זה המאפשר לנו לשאול את השאלות הנ"ל, האם לא ניתן לומר, שנגזרות המדע החומרי, המורכבות למראית עין, אינן אלא תוצרי לוואי של תשוקות ומאוויי הלב? אותן אנו מכירים מחיי היום-יום?
למה הדבר דומה? גבר ואישה נישאים, יש להם תשוקות ומאוויים, לחוות מגוון של חוויות מעדינות ועד עזות ומלאות רצון. עם זאת, נוצרות כ"כ הרבה סיטואציות לא רצויות: מה קורה כשהגבר או האישה לא חוזרים הביתה? מה קורה שצריך לעבוד קשה? לנקות ולסדר, גם כשהאישה לא יכולה? לעבוד, גם כאשר הגבר נותן את כל כולו למען משכורת צנועה? להחליף לתינוק חיתולים, לאחר שהוא עושה את צרכיו על דש הבגד?אפילו השאלה הידועה: מי מרים את מכסה האסלה?

אם כך, כ"כ הרבה דברים בלתי-רצויים ולא-צפויים נוצרים, רק בגלל קומץ של מאוויים ותשוקות המתקבצות יחדיו. מהו איפוא, הדין של האטומים, המיתרים, המערכות הקוונטיות והאינרציאליות, ואף המחלות, סימני ההזדקנות, מזג האוויר המשובש, אסונות הטבע, שחלקן מייצר האדם – כ"כ הרבה תוצרי לוואי, שאינם, על פי המקסימה: חומר נוצר מתודעה, אלא הצדדים הלא-נעימים של הנישואין…
האם נישואין יכולים לעבוד רק ע"פ התמקדות שוחקת ומתישה, כפי שכולם יודעים, בצדדים הלא-נעימים, הדורשים טיפול חיצוני? או שמא, ניתן להסיט את תשומת הלב מאלו, להפריח את חיי הנישואין בפועל, ע"י מחוות רוחניות, כגון מחמאות, תמיכה הדדית, עידוד, תשומת לב לצרכים רגשיים, ועוד רבות ונסתרות וצפונות וכהנה? האמנם איש מאיתנו פועל ברוח זו, להפרחת הוול-בינג של האנושות, תוך הפניית תשומת הלב מן החומר אל הרוח, באופן המביא ללב סיפוק אמיתי, ואף את יישוב הדעת המיוחל לדעת את הדברים אשר בתוכנו, חשובים לנו כ"כ באמת… ?

מודעות פרסומת

אודות eladst

מלחין, מוזיקאי, מתכנת מחשבים, מנגן בפסנתר, כותב שירה. מחפש את הדרך המוצלחת ביותר להעביר מחשבות על העולם ועל הקיום האנושי.
פוסט זה פורסם בקטגוריה Uncategorized. אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

תגובה אחת על נישואין בין אטומים וקשרים משונים אחרים

  1. שירן הגיב:

    אהלן אלעד, אהבתי מאוד את השאלות והתהיות שאתה מעלה בפוסט. אני אתייחס לרעיון של זוגיות בכלל ולאו דווקא נישואים מאחר והחיבור בין שתי מהויות הוא העניין ולא הטקסיות. אפשר לראות זוגיות כמעבדה בה אנחנו בודקים איך ליצור מערכת הרמונית בין שני אנשים שונים לחלוטין וכל זה לצורך למידה משותפת. כאשר אנחנו יוצרים בתודעה שלנו את הרצון לזוגיות, אנחנו יוצרים אותו מתוך סך הנתונים שיש לנו באותו הזמן ואותו אנחנו רוצים לבדוק. אותו רצון תודעתי שמתממש בהמשך בעולם הפיזי, הוא זה שיוצר גם את כל אותם חלקים לא תמיד רצויים ולא תמיד צפויים, אבל זה בדיוק הרעיון בניסוי . כשאנחנו מבצעים ניסוי, זה לא כי אנחנו יודעים בדיוק מה תהיה התוצאה, אלא שיש לנו בסיס נתונים מספק כלהוא ותיאוריות שאנחנו רוצים לבדוק במימד הפיזי. אם היינו יודעים מראש אילו תוצאות נקבל, איזו סיבה הייתה לנו לבצע את הניסוי? כשאנחנו מבינים שאת כל העולם הפיזי אנחנו יוצרים באמצעות התודעה שלנו, אז השאלה הופכת להיות- כיצד יצרתי את אותם דברים לא צפויים ומהי הסיבה לכך?
    אותו המנגנון אגב עובד ברזולוציות גדולות עד קטנות- זוגיות ואטומים.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s