חלומות מעגליים – מציאות או דמיון?

אני רוצה לדבר על תופעה שייתכן ורלוונטית לרבים מאיתנו – אלא שכנראה אנו שוכחים אותה. זוהי תופעת החלומות המעגליים. תופעה זו רלוונטית לא רק כאפטייזר מוחי, אלא גם מלמדת שיעור חשוב לגבי החיים ומשל מעניין מדרגה ראשונה. לאלה מאיתנו שלא יודעים מהם חלומות מעגליים, אנא שיקלו את האנקדוטה הבאה:

באמצע הלילה, שקוע בשנת חלום עמוקה, מופיעה לי פתאום הזדמנות. מגדל בן 20000 קומות מנוהל, כמו שעשועון טלוויזיוני או מה שמכונה בימינו תוכנית ריאליטי, ע"י חוק מסויים. לא ניתן להתקדם לקומה הבאה בלי לעמוד בכלל כלשהו: אשת עסקים, שנראית "רצינית" לכל הדעות, שואלת אותי שאלה הדורשת את הזכרון לגבי מראה הקומה. פרט קטן, אלא שיכול זה להיות כל פרט. הקומה עצמה מלאה יצירות אמנות כמו-מודרניות המגרות את הזכרון, ובו בזמן מקשות עליו. אם עניתי נכונה, אתקדם לקומה הבאה, בה האתגר גדול יותר. אנשים מסוגים שונים נמצאים איתי במגדל, מהם כאלו המתלבטים אם להמשיך או לא, אם עליהם לעמוד במשמעת העצמית ו"לצלם" את הקומה באמצעות הזכרון, וחלקם נראים נחושים יותר או פחות. הערך העצמי של העמידה באתגר שמציע החלום, הוא שמניע את המעגליות שבו ומכניס את השינה בלילה ללופ – כחלק מהחלום, זה נחשב ניצול הזדמנות נכון, ואף ריגוש הדומה לזכייה בתוכנית ריאליטי להתקדם במעגליות החלום. אנשים שהתקדמו בו חלקית מנסים להדביק אותי במוטיבציה שלהם לנצל הזדמנויות ולהתקדם, כאילו שמדובר בהזדמנות לפיתוח האופי. אלא שהרגשות המעורבים בכך מעוררים בי תערובת משונה של אימה, מבוכה, שעבוד, תחושה אפילו גיהינומית, אם ניתן לומר. אינני זוכר כמה התמכרתי לחלום זה בשנתי, משום ששכחתי את החלום, כמו את מרבית החלומות, אבל לפי עוצם הרגש המעורב, מדובר בהתמכרות עזה ומשעבדת. פחד ניעור בי שמא חולשתי היא שמביאה להתמכרות לחלום זה – ואילו כל מחשבה שאיננה מקדמת את המוטיבציה להתקדם על פי תבנית החלום מופיעה כמורך לב, כחולשה ביחס למטרת החלום להתקדם. הלב והאופי נקרעים בין מה שמופיע כעסקה עם השטן מחד וחולשת אופי מאידך, וסבל רב ובלתי-נמנע נגרם כתוצאה. משום שעצם המחשבה על סבל נתפסת אף היא כחולשה, החלום נשכח בקלילות, ואינו נרשם כמשהו מחפיר ומטיל מורא שיש להשתחרר ממנו ומיד, אלא כמשהו מפתה שיש להיכנע אליו, ולהתעלם מהתחושות הנפשיות הקשות שנלוות. עם היקיצה הכל נשכח, ורק הסבל נותן את אותותיו בשינה מסויטת שאיננה שמחה בלשון המעטה, ואיננה מרעננת ונותנת השראה.

לאחר שמודעות לחלום שברה מעגל זה בנפשי, מיד חיפשתי ברחבי הרשת אנשים עם חויה דומה. לא מצאתי, למעט דיבורים על חלומות בין אנשים שמזמינים זה את זה לחלום וזוגות אוהבים שחולמים זה על זה באופן הדדי.

אין אני מתכוון להיכנס לחלומות אלו, למעט העובדה שכולם מהווים ראי למשאת הנפש של האדם, אך תבנית זו שדיברתי בה קודם מהווה משל לשיעבוד הקורה גם בזמן הערות – בו תכונה מסויימת באופי או סוג מסויים של "זכרון חי" כפי שציינתי ברשומה בבלוג על זהות והגדרה עצמית הופכים מקור לשעבוד, עקב הפיכת התגמול הטבעי שמקבלים מהפיתוח העצמי, והגאווה של פיתוח תכונה כלשהי שחשים ביחס לאחרים, שאינם בהכרח מתמידים בפיתוחה באופן החלטי, בדומה לאנשים אחרים החווים גם הם את אותה מטרה ונמצאים יחד איתי, תורמים להנצחת מעגל, שאיננו נותן מנוח ו/או חופש ומגוון חווייתי הכרחי לחיי אנוש מצליחים. עשויה להיות זו אנורקסיה, או הנטייה לצבור כסף ללא שחר, למען הצבירה בלבד, הצלחה בקריירה כראי למוצלחות האדם, או בלימודים – כשמדובר בתכונות כמו ציונים, במיוחד לאור היותם מושפעים מתכונות כמו שינון יבש ונטול עומק. אף תחרויות המעסיקות ילדים למיניהם כמו צבירת קלפים של מתאבקים ומשחקי רשת השופעים בהמוניהם יוצרים תופעה דומה, או השאיפה להיות צודק ב"מי רוצה להיות מיליונר". בכולם הגאווה סביב התמדה ויכולת בחירה מסויימת, כמו חופש מהתלבטות, מתחילה כדבר בריא, אולם במקום להתפתח לכוון בריא של נתינה ואהבת הזולת, נשארת במקומה ויוצרת דפוס מעגלי. הערך העצמי כפי שמתשקף בראי האישור החברתי ממכר ומנציח עוד יותר את המעגל. הקושי לשבור את המעגל הוא בעצם הבושה שבפריקת העול לכאורה, אשר ללא ערך נעלה יותר מופיע כחולשה חלקלקה ומדרדרת. אלא שהגאווה חלקה ומדרדרת לא פחות. אי-היכולת להשתחרר מהדפוס המשקף את האישיות כמו מראה כמוהו באובססיה, ומהווה סוג של הפרעה אובססיבית-כפייתית (OCD), בלשון הפרעות הנפש.

בעקבות ידע ותובנות אלו מקווה אני לצבור שעות שינה איכותיות יותר, בהשפעתם על חופש הבחירה בעת החלום. אלא שעוצמתה של בחירה ותובנה זו תשפיע גם על חיי היום-יום בשעות הערות.

מודעות פרסומת

אודות eladst

מלחין, מוזיקאי, מתכנת מחשבים, מנגן בפסנתר, כותב שירה. מחפש את הדרך המוצלחת ביותר להעביר מחשבות על העולם ועל הקיום האנושי.
פוסט זה פורסם בקטגוריה Uncategorized. אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s